העין המוסיקלית

ראייה מלאכותית לעיוורים

 

 

תוכנת ה"עין המוסיקלית" יודעת להמיר תמונות המתקבלות ממצלמת וידיאו זעירה לצלילים באמצעות אלגוריתם קבוע ופשוט ללימוד. ההמרה לצלילים מאפשרת לעיוורים שאומנו באלגוריתם - לזהות את התמונה שעומדת לנגד עיניהם. 

לאחר 20 שעות אימון, נסיינים עיוורים הצליחו לזהות את אותיות האלף-בית, דמויות אדם ובעלי חיים ולמצוא אובייקטים כגון זוג נעליים או בקבוק שתיה, בנוף חזותי מורכב.

מדובר במערכת זולה מאד, הכוללת מצלמת וידאו פשוטה המורכבת על משקפי העיוור, ואזניות המחוברות לתוכנת "העין המוסיקלית" (במחשב או באפליקציה חינמית בטלפון הנייד). 

 

 

 

 

 

מקל הליכה וירטואלי

מכשיר נחייה מתקדם לעיוורים

 

 

מכשיר זעיר שנועד להחליף את מקל ההליכה ה"קלאסי". המכשיר כולל חיישנים, האומדים את המרחק בין המשתמש לבין האובייקט שעליו הוא מצביע. המידע עובר באמצעות תרגום לצלילים ותנודות המאפשרים לאדם העיוור לזהות מכשולים בגבהים שונים, להבין את המרחק בינו לבין האובייקטים סביבו, ולנווט את דרכו בבטחה. השימוש במקל ההליכה הוירטואלי הוא אינטואיטיבי וניתן ללמידה בתוך כמה דקות של שימוש. תצפיות שביצענו במעבדה מראות כי נסיינים עיוורים שעשו שימוש במקל הוירטואלי בחרו בנתיבים קצרים הדומים לאלו שבחרו אנשים רואים. 

 

 

 

 

העין הביונית הרב-חושית

 

שילוב בין שתל ביוני לבין אמצעי ההתמרה החושית של המעבדה

מכשיר מתוחכם שמכיל מצלמה, מערך לגירוי של אלמנטי הראיה בעין (ברשתית), משקפיים המכילים אלמנטי שמע ורטט, ומעבד שמנצח על ההפעלה המתוזמנת של כל החלקים הללו. הפטנט נשען על חוק בסיסי המראה שהפעלה של מספר חושים לצורך קליטת מידע יעילה יותר מהפעלת חוש אחד, במיוחד בתנאים בהם הקלט החושי ירוד. משתמשים עיוורים ישתמשו במידע המגיע מחוש השמיעה והמישוש כדי לאפשר למוח להבין טוב יותר מה עומד מולם, במקביל לחוויה הראייתית המסופקת מהשבב המחובר לרשתית.

הפרויקט ממומן על ידי האיחוד האירופי ועבודת המעבדה עליו החלה בשנת 2014. 

הפטנטנים שלנו שייכים וממוסחרים על ידי חברת יישום,

החברה לפיתוח המחקר של האוניברסיטה העברית